MENU - HOTEL JÁNOŠÍK
KONTAKT Rezervácie: +421 44 55 22 721recepcia@hoteljanosik.sk

Hotel

Jánošíková šibenica

Juraj Jánošík – Slovenský zbojník a legenda

Hlavným cieľom projektu je upriamiť pozornosť na 300. výročie popravy legendárneho zbojníka Jánošíka, ktorého v roku 1713 popravili v Liptovskom Mikuláši. Zároveň je to príležitosť priniesť súčasný pohľad na historickú postavu a legendu, keďže ide o spoločné kultúrne dedičstvo slovensko-poľského pohraničia, ktoré sa prejavilo v jánošíkovskej tradícii ako jedinečný kultúrny fenomén.

Jánošík Narodil sa na lazoch povyše Terchovej. Pretože dedina v tom čase nemala kostol, pokrstili ho 25. januára 1688 vo Varínskom kostole. Koncom roku 1707 sa Jánošík nechal zverbovať do povstaleckého vojska Františka II. Rákocziho. V auguste 1708 bojoval v bitke pri Trenčíne, ktorú Rákocziho vojská prehrali a Jánošík sa dostal do zajatia cisárskej armády. Do cisárskej armády neskôr Jánošík vstúpil a ako člen strážnej posádky slúžil na Bytčianskom zámku. Tu spoznal uväzneného zbojníckeho kapitána Tomáša Uhorčíka, ktorému pomohol k úteku z väzenia. Po prepustení z vojenskej služby sa Jánošík znova stretol s Uhorčíkom a nechal sa zlákať na boj.

V septembri 1711 zložil Jánošík zbojnícku prísahu v Uhorčíkovej družine a čoskoro sa stal zbojníckym kapitánom. Jánošíkovo zbojníčenie trvalo jeden a pol roka – od jesene 1711 do zimy 1713 a jeho najväčšia časť spadá do letného a jesenného obdobia roku 1712. Pred zimou sa zbojnícke družiny rozchádzali a zbojníci sa zjednávali do služby ako zimoví paholkovia ku gazdom, prilepšovali si pytliačením. Jánošík chodil zimovať na Malohont (dnešný Gemer), pretože tam sa usadil Tomáš Uhorčík, ktorý sa oženil a zmenil si meno. Martin Mravec žil v Klenovci ako obecný pastier. Zlapaniu Jánošíka predchádzalo polročné intenzívne pátranie Liptovskej sedrie (súdu), ktorá mala veľký záujem na zlapaní Jánošíka, pretože v Liptove ozbíjal grófku von Schardon a Liptovská stolica musela za ozbíjanie grófke platiť náhradu. Aktivitu liptovskej sedrie vystupňoval prepad Jánošíkovej družiny v Svätoanenskej doline, kde ozbíjali oravského zemana Ladislava Zmeškala.

Koncom februára alebo začiatkom marca roku 1713 prišlo asi tridsať drábov pod vedením zemana Andreánskeho do Klenovca, obkľúčilo Mravcov (Uhorčíkov) dom a Jánošíka zlapali. Spolu s ním chytili aj Martina Mravca, hoci vtedy ešte netušili, že je to Tomáš Uhorčík. Oboch odviedli do Liptovského Mikuláša a uväznili ich v kaštieli Vranovo. Jánošíka vypočúvali 16. a 17. marca 1713, najskôr ho podrobili ľahšiemu, potom aj ťažšiemu mučeniu a podvečer 17. marca 1713 ho za ľavé rebro povesili na popravisku Šibeničky v Liptovskom Mikuláši.

Dlho sa tradovalo, že priestor pred hotelom Jánošík **** je miestom Jánošíkovej popravy. V archívoch sa nenašiel žiadny písomný dokument, ktorý by to potvrdil avšak ani nevyvrátil

Fotogaléria

”U nás
ste stále vítaní.”

slovakia travel logo
wine relax
visit liptov logo
bookingl logo
tripadvisor logo
logo hotel maxim logo slovakial ring logo slovakial ring logo malkia park logo hotel ring
Top